Who & Where

August 10, 2018 // 4-9 pm

Presented by Inventure Properties

Bachman Jewelers

Judi Grooters // watercolors

 

Books Revisited

Susan Johnson // woodworking

 

Bumbledee’s

Echo Nelson // jewelry
Nick Jennings // upcycled art

 

Central Cafe

Jessie Adelmann // acrylic paint
Steve Bellows // greeting cards & magnets
Health Source Chiropractic // chair massages

 

Copper Pony

Zach Heilman // paintings
Kelly Radi // author
Julie Frana // stained glass

 

Cream City Tattoo

Ryan Coit // photography

 

Endurunce Shop

Jacob Jensen // pottery
Dark Horse Metal // metal sculpture

 

Falcon National Bank

Carlee Landers-Wall // needle felting
Ray Maier // stained glass
St. Cloud Music Academy
Debbie Hess // jewelry
Barb Kellogg // photography
Alexa Torgerson // embroidery
Annie Young // painting
CSB/SJU Fine Arts Program

 

Fiddlestix Children’s Boutique

Madison Pederson // canvas & wood paintings
Bethlehem Lutheran Early Childhood Center // children’s paintings, crafts & interactive sidewalk chalk art

Fitzharris Ski & Sport

David Markman // outdoor photography

 

Inventure Properties

Andy Fiore // photography

 

Jules’ Bistro

Kayla Swanson // mixed media

 

Kensington Bank

Skorich’d Earth Creatives // jewelry & painting

 

La Petite Boutique

Henry Galinski // pottery

 

Mantra Salon & Spa

Lissa Karpeh // painting
Angie Massmann // signs
Brad Henrich // upcycled art

 

Metro Bus Mobility Training Center

Sara Williams // weaving
Shannon Lauderbaugh // weaving
Nicole Engvall // multi-media

 

Mind, Body & Spirit

Paige Ladue Henry // acrylic painting & mixed media
Natalia Silva // Henna tattoos

 

MMG Workshop

Sandra Theis // watercolors & pencil sketching

 

Northstar Lodge #23
Free Masons

Chris Genberg // painting

 

Olde Brick House

Misty Bolstad // etched glass & metal

Paddy’s Game Shoppe

Brianna Eastman // fantasy painting
St. Cloud Tech Robotics Club

Paramount Center for the Arts

Marty Harris // ink drawing
James A. Bowey // photography
Central Minnesota Watercolorists // watercolor
Michelle Riveria // ceramics
Reclaiming the Circle // multi-artist exhibition

Stage

Minnesota Dance Ensemble // performance

 

Quarks American Bento

Marcia Neely // author
Vince Iserloth // caricatures

 

Spice of Life Tea Shop

Lila Jean // crystal jewelry & henna tattoos

 

Studio Jeff

Trish Blonigen // acrylic painting
Ted Blonigen // watercolor
Sadie Wolf // mixed-media

 

The Paper Collector

Mark Stawarski // acrylic painting

 

The Pickled Loon

Cheryl Schlief // acrylic & watercolor painting

 

The Red Carpet

Jamie Coker // graphic art illustrator
Jesse Hexley // jewelry & metal work

 

White Horse

Heidi Jeub // acrylic painting

In The Streets

Don’t miss the Kracker Jacks drumline. They’ll be marching down St. Germain from 7-7:30, following the Fashion Show on 9th Avenue hosted by Mantra Salon.  Also, see some sidewalk chalk? Grab it and add your touch to the street art that Natalie Ratha will be starting throughout downtown.

5th Ave

4-5:30 – Adam Hammer // music
4-5:30 – HV² Jazz Trio // music
4-6 – Shane Mahon // moving sculpture
4-9 – Artisttrista // jewelry
5:30-7 – Peter Nelson & Sandy Hamilton // music
4-9 – Sarah Drake // paper collage
7:30-9 – Soapbox Sonata // music
7:30-9 – Lisa DeGuiseppi // music
4-9 – Jimmy Otira // Sudanese/Kenyan art

6th Ave

4-8 – Balloon art & Face painting
4-5:30 – Soapbox Sonata // music
4-5:30 – Buddy King // drumming
4-9 – Anne Buckvold // drawing
5:30-7 – Two Tone Duo // music
7:30-9 – Pachanga Society // music
4-9 – CFN // music demo

7th Ave

4-5:30 – Seams Like Swing // music
4-9 – Echo Nelson // VW Bug
4-9 – Jonathan Wilson // comics
4-6 – Jess Levanduski // painting
5-7 – Harriet Braun // plein air
5-7 – Sweet Papa Dave // music
6:30-8:30 – Donna Fromm // painting
7:30-9 – Fat Fish // music

8th Ave

4-5:30 – Lisa DeGuiseppi // music
4-6 – Jessie Chandler // writing
4-9 – JT Maui // jewelry
4-9 – Macanon Dhein // maker space
5:30-6:30 – Teddy Bear Band // music
6-8 – Channah Lembcke // pyrography
6:30-8:30 – Amanda Mahon // sock-knitting
7:30-9 – Carrie Schneider & Friends // music

9th Ave

4-9 – Adam Spaeth // painting
4-9 – Central MN Woodworkers Association // woodworking
4-9 – Mid-MN Association of Woodturners // woodturning
4-9 – Paramount Clay Cohort // pottery
4-5:30 – Wanda Jam // music
4-6 – Lissa Karpeh // painting
5:30-7:30 – Gotta Dance // dancing
6:30-7 – Fashion Show Outside of Mantra Salon
7:30-9 – Cathie English // music